Obljetnica smrti dr. Branka Gavelle
08. 04. 2015.
Kazališni redatelji, pedagog, teatrolog, kazališni kritičar i prevoditelj, dr. Banko Gavella, preminuo je na današnji dan 1962. godine. Dr. Branko Gavella utemeljitelj je Akademije za kazališnu umjetnost u Zagrebu, te jedan je od osnivača Zagrebačkog dramskog kazališta, danas Gradskog dramskog kazališta "Gavella". U književnosti se javio 1910. kazališnim kritikama u "Agramer Tagblattu", koje je pisao sve do 1918., surađujući istovremeno u "Savremeniku" i "Hrvatskoj njivi". Dramska djela i operna libreta prevodio je s francuskog, njemačkog, talijanskog, češkog i engleskog. Na scenu je postavio više o 279 dramskih i opernih djela, pri čemu se posebno ističu režije Držića, Gundulića, Brezovačkog, Krleže, Begovića, Shakespearea, Pirandella i Wagnera. Režirao je neke od antologijskih predstava današnjeg kazališta "Gavella". Povodom pedeset godina od smrti dr. Branka Gavelle, u travnju 2012. u atriju kazališta priređena je izložba o liku i djelu velikog redatelja, teatrologa, pedagoga, kazališnog kritičara i prevoditelja te redovitog člana JAZU. Izložba je ostvarena u suradnji Gradskoga dramskog kazališta "Gavella" i Zavoda za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU / Odsjeka za povijest hrvatskog kazališta.
Vraća se uobičajeno radno vrijeme blagajne
31. 03. 2015.
Od sutra, srijede, 1. travnja 2015. blagajna kazališta "Gavella" opet radi od 09,30 do početka predstave.
Obilježavanja Svjetskog dana kazališta
27. 03. 2015.
Svjetski dan kazališta je akcija koju je pokrenuo ITI - Međunarodni kazališni institut, međunarodna UNESCO-va udruga osnovana s ciljem povezivanja kazališnih ljudi te lakšeg protoka informacija. Svjetski dan kazališta obilježava seod 1962., uvijek 27. ožujka, a povezuje se s otvorenjem prve kazališne sezone u Teatru nacija u Parizu. Svake se godine u tisućama kazališta svijeta čita međunarodna poruka čije pisanje organizira Međunarodni kazališni institut (ITI) a ta je čast ove godine pripala poznatom poljskom redatelju Krzysztofu Warlikowskom. Pisanje hrvatske poruke organiziralo je Hrvatsko društvo dramskih umjetnika (HDDU), ove godine dodijelivši tu čast hrvatskom glumcu, redatelju i kazališnomproducentu, Matku Ragužu.Kako je tradicija i običaj, prije večerašnje izvedbe predstave "Amadeus" pročitat će se hrvatska poruka Matka Raguža. To je jedan od načina da podsjetimo našu publiku na važnost poslanja kazališta u njezinu životu i životu zajednice.
HRVATSKA PORUKA UZ SVJETSKI DAN KAZALIŠTA
Dragi kolege i stvaraoci, prijatelji kazališta, kaže se da je cijeli svijet pozornica. Nikada u povijesti svijet nije bio manji, niti pozornica veća. Rekao bih i da buka nikada nije bila veća, a tišina rjeđa. Danas nam je potrebna tišina da mirno razmislimo tko smo, gdje smo i koja nam je svrha.Zapitajmo se danas (i ne samo danas) o sebi, svom pozivu, svom utjecaju, svojim ostvarenim i neostvarenim snovima. Zapitajmo se što još učiniti da bi onima pokraj, oko i ispred nas bilo bolje, jer samo će tako i nama biti bolje.Mi koji smo privilegirani suočiti ljude s njima samima, potaknuti ih na razmišljanje, zabaviti ih i nasmijati, rasplakati ih i oplemeniti, mi koji u svoje i njihovo ime imamo i pravo i zadaću postavljati pitanja onima koji imaju moć odluka, zapitajmo se kako ovo vrijeme učiniti podnošljivijim i svijet boljim u ovom okruženju buke (i halabuke) novih medija i društvenih mreža koje su postale lokalno-globalna pozornica.Kazalište je jedno od posvećenih mjesta ove civilizacije, rijetko mjesto gdje nam pada duhovna "m?na s neba" i ako imamo sreće, ponekad ćemo iz njega izaći za poneku spoznaju duhovno bogatiji. Teatar je potreban kao utočište pred "nedaćama svijeta", mjesto spoznaje, mjesto susreta ljudskih bića, mjesto katarze.Postoje trenuci iz raznih kazališnih predstava koji će u meni živjeti zauvijek i koje nizašto ne bih mijenjao. Jer oni su mijenjali mene i bez njih danas ne bih bio to što jesam. I zato, dragi kolege glumci, redatelji, pisci i svi ostali, želim da se dogodi što više trenutaka u našim predstavama koji će značiti i živjeti kao što neki već možda davni trenuci žive u našim sjećanjima.I ne budimo sami sebi svrhom! Zapitajmo se zbog koga smo tu. I cijenimo svakoga tko nas je poželio gledati, jer bi bez njega naša umjetnost bila suvišna i nepotrebna.Dragi ljubitelji kazališta, hvala vam za svaki dolazak na koju bilo predstavu, za svaki smijeh, za svaku suzu u tišini i mraku gledališta, za svaki aplauz, jer bez vas naša bi umjetnost izgubila smisao.
Sretan vam Svjetski dan kazališta!I neka tako bude svaki dan.
Matko Raguž, glumac, redatelj i kazališni producent
Promjena radnog vremena blagajne
17. 03. 2015.
Od sutra, srijede, 18. ožujka 2015. blagajna kazališta "Gavella" radit će dvokratno. Od 10,00 do 12,00 sati te od 14,30 do 19,30. Ispričavamo se posjetiteljima kazališta zbog čestih promjena radnog vremena.
Vraća se staro radno vrijeme blagajne
13. 03. 2015.
Od ponedjeljka, 16. ožujka 2015. blagajna kazališta "Gavella" opet radi od 09,30 do početka predstave.
Novi Pravilnik "Gavellinih večeri"
12. 03. 2015.
Kazališno vijeće kazališta "Gavella" je na sjednici 12. ožujka prihvatilo promjene Pravilnika Festivala "Gavelline večeri".
Radno vrijeme blagajne
09. 03. 2015.
Od sutra, utorka, 10. ožujka 2015. blagajna kazališta "Gavella" radit će dvokratno. Od 10,00 do 13,00 sati te dva sata prije početka predstave, odnosno od 17,30 do 19,30.
Iznimno radno vrijeme blagajne
07. 03. 2015.
Danas, u subotu, 7. ožujka i u ponedjeljak, 9. ožujka, blagajna će raditi od 14.00 sati do početka predstave.
Premijera predstave "Kolovoz u okrugu Osage"
26. 02. 2015.
U petak, 27. veljače 2015. u kazalištu "Gavella" održat će se premijera predstave "Kolovoz u okrugu Osage" Tracyja Lettsa, u režiji Slađane Kilibarde.
Dobitnik Pulitzerove nagrade, tekst Tracyja Lettsa proglašen je "najuzbudljivijom novom dramom koju je Broadway vidio posljednjih godina", kao i "zapanjujućom kreacijom" koja može stajati uz bok "velikim američkim obiteljskim dramama". "Kolovoz u okrugu Osage" doista je nešto što se u suvremenom dramskom pismu ne susreće često: čvrsto oblikovan komad, cinično duhovit i potresno tužan, smješten u međuprostor između (crne) komedije i melodrame, izvrsno napisanih, "sočnih" likova kakve bi svaki glumac poželio igrati. Nježnost i okrutnost kod Lettsa lice su i naličje prisnosti, a nezaboravni karakteri nižu se pred nama kao na traci, okupani neurozama, alkoholom, tabletama, histerijom, izgubljenošću, željom za bijegom...Režiju potpisuje Slađana Kilibarda, scenografiju Valentina Crnković, kostimografiju Marita Ćopo a autori glazbe su Pavle Miholjević i Jura Ferina. U predstavi igraju: Anja Šovagović Despot, Zoran Gogić, Bojana Gregorić Vejzović, Janko Rakoš, Anja Đurinović, Antonija Stanišić Šperanda, Nela Kocsis, Jelena Miholjević, Darko Milas, Hrvoje Klobučar, Lukrecija Tudor, Ranko Zidarić i Đorđe Kukuljica.
"Bojim se da se sada poznajemo" na gostovanju u Heidelbergu
25. 02. 2015.
U subotu, 28. veljače 2015. u Theater und Orchester u Heidelbergu gostuje predstava "Bojim se da se sada poznajemo" Ivora Martinića, u režiji režiji Dominiquea Schnizera.Novi dramski tekst Ivora Martinića, nastao je kao rezultat suradnje umjetnika iz kazališta "Gavella" i Theater und Orchester Heidelberg, a kao dio međunarodnog projekta "The Art of Aging". Drama "Bojim se da se sada poznajemo" u središte svoje radnje postavlja prekid ljubavnog odnosa, kako bi govorila o novoj generaciji koja teško pronalazi razloge pobune. Prošlost jednom zaljubljenih promatrana je iz sadašnjosti, s ciljem da se dođe do razloga zašto se dogodio upravo takav kraj i je li se mogao spriječiti. Drama je to koja govori o sjećanju, o pokušaju definiranja istine, o povijesti koja je uvijek drugačija, ovisno o trenutku iz kojega ju promatramo. U predstavi igraju: Filip Križan, Ivana Bolanča, Natalija Đorđević i Irena Tereza Prpić.Njemačka premijera odigrana je 16. studenog 2014. hrvatska premijera, 16. siječnja 2015., a 17. siječnja na pozornici kazališta "Gavella" izvedena je i njemačka verzija predstave.