U četvrtak, 21. studenog 2024., na velikoj sceni kazališta "Gavella" održat će se premijera predstave "Sokol ga nije volio" Fabijana Šovagovića, u režiji Filipa Šovagovića, nastala u koprodukciji kazališta "Gavella" i Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.
"Sokol ga nije volio", dramski tekst jednog od najznačajnijih hrvatskih glumaca Fabijana Šovagovića, naslov je koji u povijesti kazališta "Gavella" zauzima posebno mjesto. Režirao ga je Božidar Violić, a od svoje premijere 1982. "Sokol" je sedam i pol godina igrao pred publikom, prikupivši 224 izvedbe, sa Šovagovićem kao Šimom, u jednoj od svojih kanonskih uloga. Tek nešto kasnije komad je oživio i na pozornici Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, u režiji Joška Juvančića; i ta je predstava, kako je nedavno zapisano, bila "trijumf kakav se desetljećima nije ponovio": do '87. izvedena je 65 puta te nagrađena nizom nagrada... Sada se ova kazališta koprodukcijski udružuju na istom naslovu, čija je režija povjerena Filipu Šovagoviću, glumcu kazališta "Gavella", ali i dramatičaru, filmskom redatelju, autoru kazališnih projekata... On je pak, u svojoj prvoj filmskoj ulozi, igrao u filmu "Sokol ga nije volio", koji je 1988. kao svoj prvi cjelovečernji film režirao Branko Schmidt te na Festivalu igranog filma u Puli osvojio nagradu za debitanta godine. Potresna priča o sudbinama ljudi jednog slavonskog sela gurnutog u ratni vrtlog, gdje prolazak kolona daje do znanja tko su trenutno oni koji kažnjavaju, a tko kažnjeni, i danas je vrijedna kazališnog propitivanja, analize, igre.
Filip Šovagović je rođen u Zagrebu, 13. rujna 1966. godine. Nakon završetka srednje škole upisuje studij glume, a kasnije i TV i filmske režije na ADU u Zagrebu. Radi kao kazališni, televizijski i filmski glumac; filmski, kazališni, video i Internet scenarist, redatelji producent; dramski pisac i (su)autor kazališnih projekata; skladatelj i svirač u bandu. Napisao je kazališne i radijske drame: "Zvonimir Zajc", 1994.; "Cigla", 1999.; "Ptičice", 2001.; "Festivali", 2003.; "Jazz", 2004.; koje su igrane u Splitu, Sarajevu, Zagrebu, Subotici, Slavonskom Brodu, Beču, Osnabrücku, Konstanzu, Bonnu, Santiago de Chileu, Bombayu..., a prevedene su na talijanski, engleski, njemački, slovački, francuski, španjolski, maharaštra i druge jezike. Autor je predstava "Ilijada 2001." i "Tesla Anonimus", monodrame "Stanje nacije", knjige proznih zapisa "Život je gluh", te suautor predstava "Zagreb 2020" i "Spaljena".
Redatelj predstave je Filip Šovagović, dramaturginja Anja Šovagović Despot; scenograf, autor video instalacija i oblikovatelj zvuka je Ivan Marušić Klif; kostimografkinja Barbara Bourek, autori glazbe su Šimun Matišić i Fadil Abdulov Fafa, Anja Đurinović je suradnica za scenski pokret, oblikovanje svjetla potpisuje Luka Matić. Glumački ansambl čine: Ivan Ćaćić, Sandra Lončarić, Dominik Karaula, Mateja Tustanovski, Selma Sauerborn, Ana Šantar, Anja Đurinović, Anja Šovagović Despot, Domagoj Janković, Aljoša Čepl, Matko Duvnjak Jović, Vladimir Tintor, Mirko Ilibašić, Miroslav Čabraja, Armin Ćatić, Duško Modrinić, Petra Bernarda Blašković, Fadil Abdulov Fafa, Mario Rade, Filip Šovagović, Dorian Vicić, Grgur Grgić i Domagoj Pintarić.
Zagrebačka premijera predstave je 21. studenog, a izvedbe 22., i 23. studenog te 12., 13. i 14. prosinca.